A gerincsérv klinikai gyógymódjai
Ha gerincproblémánkkal orvoshoz fordulunk, és az orvos felállította a diagnózist, akkor ennek megoldására valamilyen kezelési lehetőséget ajánl fel. Ez legtöbbször fizioterápiával kezdődik. Kaphatunk gyógyszeres kezelést is, illetve végső estben sebészeti beavatkozásra kerül sor. A legfontosabb a fájdalom csillapítása, a gyulladás megszüntetése és a fájdalom okának kiküszöbölése. Az alábbiakban a leggyakoribb
klinikai gyógymódokról olvashatunk röviden.
Gyógytorna
Mire alkalmas?
Személyre szabott mozgásterápia, melynek során a gyógytornász erősítő, nyújtó és egyensúly- javító gyakorlatokkal segíti a fájdalom csökkenését, a mozgáshatárok beszűkülésének megakadályozását.
Passzív vagy aktív módon történhet a torna. Passzív
mozgatáskor a terapeuta mozgatja a testrészeket, aktív torna esetén pedig a páciens saját izomerejével végzi a gyakorlatokat.
Személyre szóló, fokozatos terhelés, melynek hatására a fájdalom megszűnhet és megelőzhető az újabb probléma kialakulása. Gerincsérv műtét utáni rehabilitációnál is alkalmaznak gyógytornát.
Műtéti eljárások
A műtéti eljárások többnyire gerincsérv műtétek, de a gerincfájdalommal küzdők csak kis részének van szüksége valóban műtéti beavatkozásra.
Szükséges lehet a műtét súlyos bénulás-, széklet- illetve vizeletürítési zavar esetén, ha a hosszan tartó nem műtéti kezelés nem hoz eredményt, vagy ha csillapíthatatlan a fájdalom.
Szinte minden esetben először konzervatív, tehát nem műtéti kezelést kap a páciens.Az eredmények figyelembevételével dönt az orvos és a páciens, mérlegelve a műtét várható eredményeit és kockázatait.
Dekompressziós műtét:
Az ideggyököket érintő nyomás megszüntetése a cél, a porckorong vagy csontos felrakódás eltávolítása történik.
Endoszkópos műtét:
Többnyire endoszkópos műtéteket alkalmaznak, mely kis feltárást és kis roncsolódást, ezáltal gyorsabb felépülést jelent. Ilyenkor egy kamera segítségével dolgoznak az orvosok.
Microdisectomiás műtét:
Hasonlóan gyorsabb felépülés követheti a microdisectomiás műtétet is, mely során operációs mikroszkópot használnak.
Hagyományos műtét:
Hagyományos műtétek során szabad szemmel követik a műtétet, ez nagyobb feltárást, így lassabb gyógyulást eredményezhet.
Kezelések
Fizikoterápiás kezelések
A két leggyakrabban alkalmazott módszer, az ultrahangos kezelés és az iontoforézis.
- Ultrahangos kezelés:
az emberi fül számára nem hallható hanghullámok segítségével lazítja el az izmokat, csökkenti a gyulladást és a fájdalmat.
- Iontoforézis:
Galván áram segítségével juttatják be a szövetek mélyére a gyógyszert.
Krémek
Elsősorban az izom-eredetű fájdalmak kezelésénél hatásosak, mert vérbőséget okozhatnak és csökkenthetik az izomgörcsöt.
Hideg- és meleg kezelések
A panasz megjelenésekor a hűtés segíthet, mert blokkolja a fájdalom érzetet, segít a görcsök oldásában és lelohasztja a duzzanatot.
Több napos, de főleg krónikus fájdalom esetén viszont a meleg kezelés hozhat eredményt. Vérbőséget okoz és így enyhíti a feszültséget, görcsöket és a fájdalmat.
Gerinc közelébe adott blokád
Ez egy tüneti kezelés, mely során a gerinc közelébe gyorsan ható, általában szteroidos injekciót kap a páciens. Általában a kisízületek túlerőltetésénél, becsípődésénél alkalmazzák.
Az okot nem szünteti meg, tehát egyéb kezeléssel, tornával, életmód-beli változással együtt hat csak tartósan.
Gyógyszeres kezelés
Tabletta, injekció vagy infúzió formájában kaphatunk gyógyszeres kezelést.
Ha a vény nélkül kapható nem szteroid gyulladáscsökkentők szedése 3 nap alatt sem hoz eredményt, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Orvos írhat fel gyulladáscsökkentő gyógyszert, illetve ajánlhat injekciós vagy infúziós kezelést. Ezeknek is gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásuk van.